Cała moja przygoda z handlem internetowym zaczęła się właśnie od powerbanków. Mogę z dumą powiedzieć, że sprzedawałem je jeszcze w czasach, gdy niewiele osób wiedziało co to jest, na Allegro ofert powerbanków było może ze trzysta, a wśród klientów obowiązywała zasada: im większy powerbank, tym lepiej.

Dziś czasy mamy zupełnie inne, a powerbanki kupujemy w markecie przy kasie. Jedno pozostało niezmienne: rozmiar cały czas ma znaczenie!

Pojemność: najważniejsza cecha powerbanku

Pojemność, czyli ilość miliamperogodzain (mAh), to bezsprzecznie kluczowa i najważniejsza cecha każdej przenośnej baterii. Powiem więcej: kupując baterię zewnętrzną, to właśnie jej pojemność powinniśmy określić w pierwszej kolejności.

Z jednej strony definiuje ona ile razy powerbank naładuje nasz telefon: każde 5000 mAh da nam mniej więcej 1 pełne ładowanie przeciętnego smartfona (w bardzo dużym uproszczeniu i zaokrągleniu, żeby nie przedłużać). Z drugiej strony, o czym nie każdy już pamięta, dodatkowe "mahy" to dodatkowe centymetry i gramy. A akurat w przypadku mobilnego urządzenia, jakim jest powerbank, tych centymetrów i gramów chcielibyśmy możliwie mało. Przecież nikt z nas nie chce nosić w kieszeni cegły...

Określenie odpowiedniej dla nas pojemności powerbanku to zatem nic innego jak znalezienie złotego środka pomiędzy jego rozmiarem i wagą a tym, ile energii chcemy mieć w zapasie.

Największy nie znaczy najlepszy

Pamiętam doskonale czasy sprzed 2-3 lat gdy większość klientów pytających o powerbanki, koniecznie chciała "najmocniejszy" albo "największy" model - taki jak choćby popularny Forever TB-020. Wielu z nich dzwoniło później ponownie: aby wymienić ważącą blisko pół kilograma "dwudziestkę" na coś mniejszego, bo w kieszeni jest za ciężko...

Miejsce przechowywania powerbanku to prawdopodobnie jedno z ważniejszych pytań, na które warto sobie odpowiedzieć przed zakupem powerbanku. Bank energii możemy trzymać m.in. w kieszeni, w damskiej torebce, w plecaku albo w schowku w samochodzie. W pierwszych dwóch przypadkach waga i rozmiar urządzenia może być kluczowa: chyba nikt z nas nie chciałby nosić dodatkowych 400 gram w kieszeni spodni - warto w takiej sytuacji rozejrzeć się za czymś mniejszym. Równocześnie to samo 400 gram schowane w samochodzie nikomu przeszkadzać nie będzie.

Druga kwestia to oczywiście to, do czego będziemy powerbanku używać i jak długo pozostajemy bez dostępu do gniazdka elektrycznego.

  • Przykład 1: zapalony gracz Pokemon GO używa powerbanku często, ale wcale nie musi być on duży. Codziennie będzie przecież okazja żeby go doładować. Na podtrzymanie baterii przez 2-3 dodatkowe godziny w zupełności wystarczy choćby 5000 mAh.
  • Przykład 2: rowerzysta jedzie na 4-dniową wyprawę, podczas której będzie spał w namiocie. Mogą zdarzyć się 4 dni bez dostępu do prądu. W tej sytuacji 20 000 mAh jest jak najbardziej wskazane; spokojnie można trzymać je w sakwie rowerowej.

I tak dalej. Pamiętaj, że powerbank o pojemności 10 000 mAh jest zwykle zbliżony do dzisiejszych smartfonów pod względem wagi i rozmiarów. Banki energii o większej pojemności są od współczesnych smartfonów znacznie grubsze i cięższe.Z drugiej strony, duże powerbanki mogą umożliwić nam korzystanie z telefonu nawet przez tydzień.