Uchwyt samochodowy na telefon to prawdopodobnie najważniejsze i najpopularniejsze akcesorium nowoczesnego kierowcy, który podczas jazdy korzysta ze smartfona lub nawigacji. Z tego powodu rynek tych jakże przydatnych gadżetów jest dziś na tyle duży, że wybór "tego jedynego" może przyprawić o mały zawrót głowy. Na co zwracać uwagę i jak wybrać uchwyt dopasowany do potrzeb konkretnego użytkownika? Zacząć należy od tego, w którym miejscu chcemy zamocować naszego smartfona. Możliwości są zasadniczo cztery.

  1. Na szybie. Większość kierowców wybiera uchwyty na telefon mocowane do szyby za pomocą przyssawki. Głównym atutem takiego rozwiązania jest montaż na wysokości wzroku i w zasięgu ręki kierowcy. Dzięki temu nawet gdy zajdzie potrzeba skorzystania z telefonu w trakcie jazdy, wzrok nie będzie "uciekał" w inne strony, a kątem oka zawsze będziemy kontrolować drogę. Z drugiej strony zamocowanie telefonu na szybie w pewnym stopniu ogranicza pole widzenia kierowcy oraz blokuje miejsce na inne gadżety - choćby kamerę samochodową. Ponadto przyssawki uchwytów na szybę mają - po pewnym czasie -  tendencję to odklejania się i mogą zostawiać na szybie nieładny "odcisk". Przykładem takiego uchwytu jest sprawdzony w wielu bojach uchwyt Forever CH-100.

  2. Na kratce nawiewu. Schodząc nieco niżej widzimy kratkę nawiewu - kolejne popularne miejsce na montaż telefonu, z którego osobiście korzystam. Uchwyty na kratkę nawiewu są wyraźnie mniejsze od innych rodzajów uchwytów przez co zajmują mniej miejsca: po włożeniu w nie telefonu praktycznie w ogóle ich nie widać, co świetnie widać choćby na przykładzie uchwytu na kratkę nawiewu OMEGA. Nie zajmują też miejsca na szybie oraz ułatwiają poprowadzenie kabla ładowarki do smartfona, który znajduje się po prostu bliżej gniazda zapalniczki. Wady? Na pewno kompatybilność. Nie wszystkie uchwyty pasują do wszystkich samochodów i ciężko zweryfikować to bez przymiarki. Ponadto taki montaż telefonu zasłania, częściowo, wylot powietrza z kratki.

  3. Na desce rozdzielczej. Rozwiązaniem pośrednim pomiędzy dwoma powyższymi jest zamocowanie uchwytu na desce rozdzielczej samochodu. W ten sposób z jednej strony umieszczamy telefon na wysokości wzroku, a z drugiej nie montujemy nic bezpośrednio na szybie. Minusem tego rozwiązania jest... sama deska rozdzielcza. To czy w ogóle i jak mocno uchwyt będzie stabilny, zależy w dużej mierze od jej faktury, krzywizn i zastosowanych materiałów. O ile na gładkich powierzchniach takie uchwyty sprawdzą się dobrze, o tyle w przypadku nierównych, chropowatych powierzchni może wystąpić problem ze stabilnością.

  4. W gnieździe zapalniczki. Ostatnia możliwość to zamocowanie telefonu za pomocą uchwytu wkładanego do gniazda zapalniczki samochodowej. To rozwiązanie jest spotykane rzadziej, ale również ma swoich zwolenników. Jego niewątpliwym atutem jest to, że uchwyty takie są zwykle wyposażone w wyjście (lub wyjścia) USB i pełnią jednocześnie rolę ładowarki. Otrzymujemy zatem 2 w 1: uchwyt i ładowarkę w jednym gadżecie, co eliminuje problem kabli ciągnących się przez pół kokpitu. Jest oczywiście druga strona medalu: w tym rozwiązaniu nasz telefon znajduje się naprawdę nisko i kierowca w zasadzie nie jest w stanie go obsługiwać w trakcie jazdy. Dodatkowo umiejscowienie gniazd zapalniczki w różnych samochodach może ograniczać np. możliwość obrotu uchwytu.

Najważniejsze cechy uchwytu samochodowego

Gdy już zdecydujesz się w którym miejscu chcesz zamontować swój telefon, możesz przejść do porównania poszczególnych uchwytów pod kątem innych rzeczy, które wpływają na jego funkcjonalność. Na początku warto zwrócić uwagę na rozstaw ramion uchwytu, który mówi nam o tym jak szerokie telefony się w niego zmieszczą. Zasada jest prosta: im większy zakres, tym lepiej, aby w przyszłości, przy zmianie smartfona na większy, uniknąć konieczności zmiany uchwytu.

Rzecz kolejna: wielkość i kształt. Uchwyty samochodowe mogą mieć od kilku do kilkunastu centymetrów wysokości i należy między tymi wartościami znaleźć jakiś kompromis. Większe uchwyty dają najczęściej większe możliwości regulacji, a ich długie pałąki pozwalają na wygodniejszą obsługę telefonu - jest on po prostu bliżej nas. Równocześnie jednak zajmują one dużo miejsca, co może być problematyczne szczególnie dla tych kierowców, którzy używają też innych gadżetów w aucie - kamer, transmiterów czy rozdzielaczy. Niezależnie od tego jakiego rozmiaru uchwyt samochodowy wybierzesz, sprawdź możliwości regulacji i obrotu. Najlepiej aby uchwyt obracał się o 360 stopni, co pozwoli na montaż telefonu w pionie, poziomie i w innych konfiguracjach.

Osobny akapit należy poświęcić kwestii budowy tej części uchwytu na telefon, która przytrzymuje smartfona. Świetnym przykładem jest zdjęcie uchwytu Forever CH-260, które widzisz powyżej. Szyba analiza. Uchwyt ma na dole podpórkę / wystające ząbki, które przytrzymują telefon. Między nimi jest przerwa - miejsce na poprowadzenia kabla ładowarki. Uchwyty boczne, które trzymają telefon są duże, co pozwoli "złapać" smartfony bez konieczności wyjmowania ich z etui. Dodatkowo są wyłożone pianką, aby nie zarysować obudowy telefonu. Właśnie tak, mniej więcej, powinien wyglądać dobrze skonstruowany uchwyt samochodowy.

Uchwyty magnetyczne: wady i zalety

Na koniec chciałbym zwrócić uwagę na zupełnie odrębną kategorię uchwytów, którą stanowią magnetyczne uchwyty na telefon. Różnią się one od tradycyjnych odpowiedników sposobem połączenia uchwytu z telefonem. Tutaj odbywa się ona na magnes: na telefon (lub etui telefonu) naklejamy specjalną metalową nakładkę magnetyczną, która następnie jest przyciągana przez magnes w uchwycie.

Największym atutem uchwytów magnetycznych jest wygoda mocowania do nich telefonu. Wystarczy przytknąć smartfon do uchwytu... i to wszystko. Równie łatwo można ten sam smartfon odczepić, a fakt, że można to zrobić jedną ręką pozwala bez problemu wziąć telefon do ręki w trakcie jazdy. Uchwyty magnetyczne są również mniejsze od tradycyjnych, ponieważ nie ma w nich elementów fizycznie trzymających telefon - tę rolę pełni magnes.

Wygląda to tak (uchwyt magnetyczny trzyma w tym wypadku telefon w grubym, pancernym, dwuwarstwowym etui - tylko na magnesie!): Mocowanie magnetyczne jest stosowane zarówno w uchwytach na szybę (np. model MH-100), na kratkę nawiewu (np. model MH-120), jak i w uchwytach na deskę rozdzielczą. Te ostatnie mogą przy okazji pełnić rolę podstawki na telefon, a także umożliwiają jego zawieszenie np. na ścianie.

Tyle od nas. Jeżeli dotarłeś do tego miejsca, wiesz już prawdopodobnie wszystko o samochodowych uchwytach na telefon.